DİYET NASIL YAPILIR?

DİYET NASIL YAPILIR?

Diyet yaparken öncelikle yapılması gereken yediğimiz yemekleri seçmenin yanında porsiyonları da küçültmektir. Yenilen her şeyi sınırlandırmak ve gereken porsiyon miktarını geçmemek gerekir. Sabah kahvaltı yapıldıktan yaklaşık iki saat sonra küçük bir ara öğün yapmak kan şekerini düşürmeden dengede tutmayı sağlamaktadır. Yani asıl yapılması gereken her öğünde yenilen besin miktarını azaltmak ve öğün sayısını arttırmaktır. Sırasıyla sabah kahvaltısı, bundan iki saat sonra bir ara öğün, öğlen yemeği, yine ara öğün ve akşam yemeği olarak sayılabilir. Ancak akşam yemeklerinden sonra belli bir saatin ardından yemeği kesmek önemlidir. Çünkü gece yenilen besinlerin yağa dönüşme olasılığı çok daha yüksektir.

Öğünleri hazırlarken ise hem protein hem vitamin almak için bol çeşit kullanmak gerekmektedir. Et ürünleri yerken mutlaka yanında salata tüketmek önerilmektedir. Aynı zamanda tahıl ürünlerinden gelen vitaminleri de göz ardı etmeden tüketmek gerekmektedir. Çünkü diyet yaparken sağlıklı diyet yapmak gerekmektedir. Yapılan diyetin herhangi bir sağlık problemine yol açmaması gerekmektedir. Vücut direncini düşürmeden gereken tüm vitaminleri almak diyeti daha kalıcı hale getirecektir. Aksi halde yapılan ölümcül sıkı diyetler sonuçları bakımından kalıcılık göstermemektedir. Bu diyetler bırakıldıktan hemen sonra tekrar kilo alımı ile sonuçlanmaktadır. Kilo verirken yavaş ve dengeli bir şekilde kilo vermek önemlidir. Bu sayede giden kilolar kas kütlelerinden değil de yağ bloklarından gitmektedir. Bu şekilde verilen kilolar vücutta çok ciddi anlamda incelme sağlamaktadır. Çünkü bir kilogram yağ ile bir kilogram kas kütlesinin vücutta kapladığı alan çok farklıdır. Bir kilogram yağ yakmanın sonucu olarak vücutta iki beden gibi bir incelme gerçekleşirken kas yakma durumunda aynı sonuç oluşmamaktadır.

Diyet yapılırken iyi sonuç almak isteyenler mutlaka diyeti spor ile desteklemelidir. Spor ile desteklenmiş diyetler hem daha kolay sonuç verir hem de daha kalıcı sağlıklı sonuçlar verir. Haftanın en az üç günü sıkı tempo ile yapılan yarım saatlik bir yürüyüş bile kilo vermede etkili olacaktır. Diyet ve sporun yanında günde iki litre su tüketmek de kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir