Diyet Öğünleri Nasıl Olmalıdır?

DİYET ÖĞÜNLERİ NASIL OLMALIDIR?

Diyet sürecinde yapılan en büyük hatalardan birisi de porsiyon miktarlarını tam olarak belirleyememektir. Bir besini diyet ürün diyerek istenildiği ölçüde yemek son derece yanlış bir stratejidir. Diyet öğünlerinin başında sabah erken saatlerde yapılan kahvaltı gelmektedir. Bu kahvaltıda yediğimiz şeylerin içeriği kadar miktarı da çok önemlidir. Kahvaltıda peynir tercih ederken mutlaka yağsız olanları yemek gerekmektedir. Ayrıca peynir çeşidi olarak özellikle kaşar peynirinden uzak durmak bunun yerine daha az tuzlu lor gibi peynirleri tüketmek gerekmektedir. Lor peynirini iki tam yemek kaşığı kadar yemek yeterli olacaktır. Bunun fazlası yediğimiz ürün diyet olsa bile kilo vermeyi engellemektedir. Zeytin yerken de yedi sekiz adetten fazla yememek gerekmektedir. Zeytin yağı yapılabilen bir besin olduğundan çok fazla tüketilmesi kilo vermeyi zorlaştırmaktadır. Eğer mümkün ise siyah yerine yeşil zeytin yemek daha az kalori almamızı sağlar. Kahvaltı da ekmekleri ise mutlaka siyah olarak tercih etmeliyiz. Kepek ekmeği, tam tahıllı ekmek, çavdar ekmeği en sağlıklı ekmek çeşitleridir. Bunları da iki dilimi geçmeyecek şekilde tüketmek gerekmektedir. Kahvaltıda içilen çay mutlaka açık olmalı ve şeker atılmamalıdır. Domates salatalık ise istenilen miktarda yenilebilir. Bunlar kilo yapmayan doyurucu besinlerdir. Salatalığın yüzde yetmişi su olduğundan kilo yapmayan yakılması kolay bir besindir. Bunlar ile doyulmuyor ise yumurta yenebilir. Ancak yumurtayı mutlaka rafadan ve kaynatarak tüketmek gerekmektedir.

Diyet bir kahvaltı sonrasında öğle öğününden önce küçük bir ara öğün yapılmalıdır. Bu öğünde bir porsiyon meyve ya da ceviz yenebilir. Kuru meyveler de tercih edilebilir. Öğlen için yapılan öğünde ise sebze yemekleri, beyaz et tercih edilebilir. Bu yemekler sekiz kaşıktan fazla olmamak şekilde porsiyon edilmelidir. Yemeklerin yanında mutlaka yeşillik salata yenmelidir.

Akşam öğünü de öğlen öğününe benzer şekilde yenmelidir. Aksam öğününden önce kuşluk denilen vakitte ikinci bir ara öğün yapılmalıdır. Burada yine meyve gibi galeta gibi doyurucu atıştırmalıklar yenilebilir. Akşam öğününden sonra çok acıkmadıkça bir şeyler yenmemesi tavsiye edilmektedir. Ancak belki bir bardak süt içilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir