SAÇ EKİMİNE HAZIRLIK VE İYİLEŞME SÜRECİ

SAÇ EKİMİNE HAZIRLIK VE İYİLEŞME SÜRECİ

Saçlarınız döküldüyse ve saç ekimine karar verdiyseniz ilk olarak yapmanı gereken bütçenize ve isteklerinize uygun klinikle görüşmelerinizi yapmalısınız, bulunduğunuz şehirde uzak bir klinikse eğer paket olarak sundukları hizmetten faydalanmanızı öneririz. Doktorunuzun yaptığı ilk muayeneden sonra aklınıza takılan bir şey kalmaması açısından her şeyi sormalı ve sürekli bir rahatsızlığınız varsa doktorunuza bildirmelisiniz. Örneğin sürekli kullandığınız kan sulandırıcı ilacınız varsa doktorunuzun önerdiği günden itibaren kesmelisiniz ve operasyon öncesi kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durmalısınız ayrıca sigara kullanımını da kesmeniz gerekir.

Saç ekimi operasyonuna girileceği sabah saçlar yıkanıp gelinmeli ve harici kozmetik ürünler kullanılmamalıdır. Operasyon takriben beş ila sekiz saat arası süre ile değişebilir dinlenme molaları dahil olarak zaten bunun ilk iki üç saati saç köklerinin alınmasına harcanır, molalarda kişisel ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Operasyonun ertesi günü bandajlar çıkarılır ve özel bir suyla pansuman yapılır daha sonrasında açıkta kalacak olan saç derisini ilk bir hafta gözetlemek gerekir. Hata ilk iki gün oturduğunuz yerden uyumanız gerekebilir, yaralı olan deri çarşaf, kılıf ve benzeri malzemelere değmemelidir. Ayrıca ilk iki gün kan akışını hızlandıracak şekilde öne eğilme durumlarını mümkün mertebe yapmamak gerekir. Saç derinizi özellikle kaşımamanı gerekir bunun içinde özel bir ilaç talep edebilirsiniz.

Saç ekiminden sonraki ilk yıkama genellikle üçüncü gün olarak tavsiye edilir, iki hafta sonra kendi şampuanınızla istediğiniz sıklıkla yıkayabilirsiniz. Açık gözeneklerin iyileşmesi takriben beş on gün arasıdır ancak bir ay süreyle ağır spor, hamam, sauna ve benzeri aktiviteleri yapmamanız gerekmeyedir. İlk iki üç hafta ekilen saçların dökülmesi normaldir. İki üç sonra ise yerlerine yenisi çıkacaktır hemen panik yapmayın ve sabırlı olun. Altıncı sonunda istenilen görünüme yakın saçlarınız olacak ve sekiz ay sonra tamamı ile artık eski halinizden eser kalmayacaktır. Bu bekleme sürecini hızlandırmak adına bir nevi biyolojik ilaç olan prp tedavisini veya mezoterapi tedavisini kullanmakta yarar vardır. İyileşmeyi hızlandırır ve destekler. İlk üç ayın sonunda makasla ilk tıraşınızı olabilirsiniz ve altı aydan sonrada komple tıraş ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir