Diyet ile ilgili bilinmesi gereken her şey

DİYET İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Diyet yapmak aslında zorlu bir süreçtir. Ancak bu süreç içerisinde bilinmesi gerekenler bilinir ve uygulanır ise daha kolay ayrıca etkili sonuçlar alınabilmektedir. Diyet yapmanın ilk kuralı sabah uyandıktan sonra vücudu da uyandırmak ve bu şekilde metabolizmanın çalışmasını sağlamaktır. Bunu sabahın erken saatlerinde yapılan hafif bir kahvaltı ile yapmak mümkündür.

sicak-su-limon

Yine burada küçük bir ayrıntı olarak; yağ yakmayı hızlandırmak için kahvaltıdan önce bir bardak limonlu ılık su içmek faydalı olacaktır. Birkaç damla limon bir bardak suyu alkali hale getirip daha kolay kilo vermeyi sağlamaktadır. Yine limonu kahvaltıda yenilen domates salatalık üzerine sıkıp hem tadını güzelleştirebilir hem de fayda sağlayabiliriz.

kepekli-ekmek

Diyet sürecinde beyaz ekmekten mutlaka kaçınılması gerekmektedir. Ekmek tercih ederken ya kepekli ekmek ya da tam tahıllı ekmek alınmalıdır. Yine bu ekmekleri yerken de porsiyon miktarları çok önemlidir. Tost ekmeği büyüklüğünde yani kare şeklindeki ekmeklerden her ana öğün de iki dilim yenilmesi tavsiye edilmektedir. Yani günlük altı dilimi geçmeyecek şekilde öğünler arası bölünmelidir.

seker

Beyaz ekmekle beraber şeker de kesinlikle yenilmemesi gereken şeylerden biridir. Özellikle çay kahve içerken kullanılan şeker çok yüksek miktardadır. Bu yüzden çay kahve gibi içecekleri kesinlikle şekersiz tüketmek gerekmektedir. Hatta diyet sürecinde şekeri tamamen hayatımızdan çıkarmak şekerli yiyeceklerden de uzak durmak gerekmektedir.

meyve-sebze

Diyet yapılırken her zaman doğal yiyecekler ile beslenmek önemlidir. Paketlenmiş hazır gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Marketten alınmış hazır yiyeceklerin besin değeri düşüktür ve içeriğinde bol miktarda koruyucu madde bulunmaktadır. Taze meyve sebze tüketmek diyet sürecinde en güzelidir. Tatlı ihtiyacını mutlaka meyvelerden karşılamak gerekmektedir. Tatlı şeker çikolata gibi yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir. Yine abur cubur kapsamındaki kola meyve suyu gibi meşrubatları tercih etmemek gerekmektedir. Hatta taze sıkılmış meyve suları da kalori bakımından yüksek miktardadır. Bu yüzden onları tüketmek yerine meyveyi tüm ve posası ile birlikte yemek daha sağlıklı olmaktadır. Diyet sürecinin olmazsa olmazı ise istikrarlılıktır. Bu konuda inatçı ve sabırlı olmak gerekmektedir.

diyet-oncesi-sonrasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir