Fazla uyumanın sağlığa etkileri

FAZLA UYUMANIN SAĞLIĞA ETKİLERİ:

* Algı bozukluğu
* Depresyon
* Yüksek ateş
* Ağrılar
* Doğurganlıkta azalma
* Yüksek obezite riski
* Yüksek diyabet (şeker hastalığı) riski
* Yüksek felç geçirme riski
* Her açıdan daha yüksek ölüm riski

Çoğu araştırma aşırı uykunun sağlık problemleriyle ilişkilendirilebileceğini ortaya koyuyor. Yani bir anlamda fazla uyumak başlı başına bazı riskler doğuruyor, bazı durumlarda ise sağlık sorunlarının bir belirtisi olabiliyor.

Öncelikle fazla uyumak derken neyi kastettiğimizi açıklayalım. İdeal uyku saati çoğu zaman iyi bir orta nokta olan 8 saat olarak kabul edilmiştir. Fakat ABD merkezli National Sleep Foundation uzmanları tarafından yapılan son araştırmalarda daha geniş bir aralık belirlenerek; 7 ile 9 saat arası uykunun 18-64 yaş aralığındaki çoğu yetişkin için sağlıklı ve normal olduğu ileri sürülmektedir.

Hatta Arizona Üniversitesi’nden Shawn Youngstedt gibi bazı uzmanlar uyku süresinin 7 saate daha yakın olması gerektiğini savunuyor, Youngstedt Wall Street Journal’a yaptığı bir açıklamada “En az hastalık ve ölüm oranı yedi saat uykuyla mümkün.” diyor. Bazı başka araştırmacılar da 7 saatlik uykuyu uzun yaşam süresi ve zihin sağlığıyla ilişkilendiriyor.

İdeal uyku süresi tartışması, konunun kişiye göre değiştiğini ispatlar nitelikte; bazı insanlar 7 saatlik uykuyla çok zinde ve sağlıklı hissedebilirken bazılarının bir süre daha uyumaya ihtiyacı olabiliyor. Yine de birçok uzmanın ve araştırma sonucunun ortaya koyduğu üzere; 9 saat uyku yetişkin bir birey için gerekenden fazla.

Bazı hafta sonları biraz fazla uyuyor olmanız çoğunlukla büyük bir sorun teşkil etmezken, her gün düzenli olarak 9 saatten fazla uyuyorsanız veya daha az uykuyla kendinizi tam olarak dinlenmiş hissedemiyorsanız dikkatli olup bu konuda bir şeyler yapmanızda fayda olabilir. Yapılan tahminlere göre dünya nüfusunun yaklaşık %2’si doğuştan uzun süre uyuyan insanlardan oluşuyor, bunun yanında uzun uyku süresi sağlık sorunları veya birtakım tedavi edilebilir durumlarla ilişkili olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir