Neden Sağlıklı Beslenme?

Neden Sağlıklı Beslenme?

Pek çok haber programında ya da televizyonda sağlıkla ilgili herhangi bir programda mutlaka sağlıklı beslenme konusu ile karşılaşmaktayız. Bu konunun her sağlık programında ilk sıralarda yer alması insanları doğal olarak sağlıklı beslenme ile ilgili sorulara yöneltmektedir. Çünkü eskiden bu tarz konular herkes için bu derece önem arz edecek seviyede değildi. Günümüzde değişen şey insanların hayatlarını bilinçli bir şekilde yaşaması oldu. Sağlığına değer veren insanlar artık sağlıklı yaşam için her ayrıntıya önem vermektedir. Sağlıklı yaşamın temelini de sağlıklı beslenme oluşturmaktadır. Yediğimiz gıdaların içerikleri, yağ oranları, tuz ve şeker oranları gibi pek çok unsur sağlıklı beslenmenin omurgasını oluşturmaktadır.

Mutlu ve sağlıklı bir hayat yaşamak için sağlıklı beslenme hayatımızda ilk prensibimiz olmaktadır. Çünkü yaşamın temelinde sağlık yer almakta ve sağlığın temelinde de yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır. Günümüzde insanları bedenen ve ruhen en fazla etkileyen hastalıkların başında obezite gelmektedir. Obezitenin sebebi ise gayet açık bir şekilde bilindiği üzere aşırı ve sağlıksız beslenmedir. Bu hastalık ile mücadelede insanlar maddi ve manevi birçok kayba uğradıkları gibi hastalığın insan üzerinde yarattığı etkiden dolayı canlarından dahi olmaktadırlar. Bu yüzden son dönemlerde sağlıklı beslenme ile ilgili haberler, uyarılar, önlemler oldukça fazlalaşmıştır. Günden güne sağlıklı beslenme gibi basit bir şekilde hayatımıza uygulayabileceğimiz bir sistem yüzünden sağlığını kaybeden insanlarla karşılaşmaktayız. Bu manzara karşısında da insanlar tedbir almak için ellerinden geleni yapmaktadır.

Dünyanın her yerinde karşımıza çıkan sağlıksız beslenme problemlerinden dolayı bazı ülkeler toplum olarak önlemler almaya başlamıştır. Alınan önlemlerin çoğu ise çocukluktan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılmasıdır. İnsanlar sağlıklı beslenme alışkanlıklarını genelde çocukluk ve gençlik dönemlerinde kazanmaktadır. Belli yaştan sonra insanların bu alışkanlıkları kazanması çok zor olabilmekte hatta bazen mümkün dahi olmayabilmektedir. Bu yüzden sağlıklı beslenme konusunda toplumda çocuklardan başlayarak üst yaş gruplarına doğru bir sağlıklı beslenme bilinci oluşturulmalıdır. Bu bilinç sağlıklı beslenmeyi zorlayarak kazandırmaktan ziyade her kesimden insan için bir yaşam tarzı haline getirecek şekilde oluşturulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir