Raşitizm ve Tedavisi

Raşitizm Nedir ?

Raşitizm genellikle 3 ay – 2 yaş arası çocuklarda görülen yumuşak kemik rahatsızlığıdır. Raşitizm hastalığına sebep olan en büyük etken fosfor ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır. Bunun yanında D vitamini eksikliği de oldukça büyük sebeplerdendir.

Raşitizm Belirtileri Nelerdir ?

Raşitizm belirtileri kandaki fosfor ve kalsiyum oranının olması gerektiğinden daha az bulunmasıdır. Genellikle çocuklarda kemik eğrilikleri ve kırılmalara yol açabilir. Bebeklerde geç yürüme, çocuklarda ise büyüme gecikmesi ve kısalık görülür.

Raşitizm Riski Nasıl Azaltılır ?

Çocuklarınızın özellikle yaz aylarında kavurucu güneşten uzak durması gerekmektedir. Çocukların süt ve süt ürünleri gibi besleyici yiyecekler tüketmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda hamile kadınların da bebekleri için güneş altında en az iki saat kadar D vitamini alması olası riskleri azaltacaktır.

Raşitizm Tedavisi Nasıl Olur ?

Raşitizm hastalığına sebep olan D vitamini eksikliğinden kaynaklı kalsiyum ve fosfor eksikliğini normal düzeye getirmek için doktorunuzun reçetenize yazdığı takviyeleri kullanmanız gerekir. Vücutta eksik olan D vitamini takviyeler ve güneş ışığı sayesinde tekrardan vücuda alınır. Ancak alınan D vitamini doktor kontrolü dışında abartılacak derecede alınırsa D vitamini zehirlenmesine yol açar ve bunun yanında böbrek yetmezliği gibi ekstra hastalıklar meydana gelebilir. Kalsiyum ve fosfor takviyesi de yapılır. Bu takviyeler hastanın isteğine göre kas içine enjekte edilir ya da ağız yolu ile alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir