Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Bozan Gıdalar

Sağlıklı Beslenme Alışkanlıklarını Bozan Gıdalar

Çağımızın en önemli sorunları arasında yer alan sağlıksız beslenme sürekli artan sağlığa zararlı gıda ürünleri ile daha da büyümektedir. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan yeterli ve dengeli beslenme için insanların belli gıdalardan daha az tüketmesi, belli gıdalardan ise tamamen uzaklaşmaları gerekmektedir. Sağlıklı beslenme alışkanlığına olduğu kadar sağlığa da oldukça zararlı bu gıdalardan uzaklaşmanın en önemli yolu kendimize sağlık için oluşturacağımız bir çizginin dışına çıkmamaktır. Fakat bu durum her geçen gün hayatımızın başköşesine oturan sağlıksız gıdalar ile çok zor gerçekleşecek bir hayale dönüşmektedir.

Toplumumuzda tv reklamlarından tutun da gazete ve dergilere kadar sosyal hayatımızın her köşesinde karşılaştığımız dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bozan gıdaların başında abur cuburlar gelmektedir. Çocukların sabah evde kahvaltı yapmasına engel olan, akşam yemekten önce atıştırılan, gece yarısı can sıkıntısı ile yenen bu gıdalar sağlıklı beslenme alışkanlıklarını tamamen alt üst etmektedir. Yediğiniz sağlıklı bir yemeğin yerini asla tutmayan hatta sağlıklı yemeğin faydalarını azaltan bu gıdalar adeta toplumu zehirlemektedir. Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimi açısından en fazla ihtiyaç duydukları öğün olan kahvaltıyı atlamalarına sebep olan bu sağlıksız gıdalar bir neslin gelişimine ket vurmaktadır. Yetişkin bireylerde ise abur cuburlar fazla tüketildiğinde farklı hastalıkları tetikleyebilmektedir. Hem içerik olarak hem uzun ömürlü olması sebebiyle ambalajlı olması sebebiyle abur cuburlar son derece sağlıksız gıdalar kategorisine girmektedir.

Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bozan gıdalar içinde abur cuburların yanı sıra asitli içecekler bulunmaktadır. Bu tarz içecekler sağlığa direk zarar vermekle kalmayıp aynı zamanda sağlıklı beslenme alışkanlıklarını da bozmaktadır. Tüketim sonrasında insanda tokluk hissi oluşturan bu içecekler yeterli beslenmeyi önlemektedir, bunun yanı sıra alakasız zamanda yemek yemeye de sebep olarak dengesiz bir beslenme düzeni oluşturmaktadırlar. Bunlar haricinde günlük hayatımızda sürekli tükettiğimiz fast food türü gıdalar, aşırı şekerli ve tuzlu gıdalar, işlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar, kızartılmış gıdalar, işlenmiş proteinler, trans yağlar ve yapay tatlandırıcılar da sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bozan gıdalar arsında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir