Sağlıklı Beslenme Konusunda Yapılacaklar

Sağlıklı Beslenme Konusunda Yapılacaklar

Günümüzde insanların büyük bir çoğunluğu yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan hastalıklar ile mücadele etmektedir. Öte yandan yine azımsanamayacak kadar büyük bir kısım ise obezite ile mücadele etmektedir. Sağlıklı beslenme herkes için önemli bir konudur. Hastalıklardan korunmanın yanı sıra vücut gelişimi için de sağlıklı beslenme en önemli etkenlerden biridir. Özellikle çocuklar söz konusu olduğunda dengeli ve sağlıklı beslenme, zihinsel ve bedensel gelişim için olmazsa olmazlardandır. Belli yaşa gelen bir bireyin büyüme ve gelişme hızı neredeyse durmaktadır. O aşamadan sonra insan hayatını idame ettirmek için beslenmektedir. Oysa çocuklar için beslenme büyüme ve gelişme demektir.

İnsanda beslenme alışkanlığı çocukluk döneminden itibaren başlamaktadır. Gerek ailede gerek okulda çocuğa aşılanan dengesiz beslenme alışkanlıkları bir ömür boyu o çocukla beraber yaşar. Öğün atlama, şeker ve tuz tüketimi ya da yağ oranı fazla yiyeceklerin tüketimi sağlıklı beslenme alışkanlıklarını bozan en önemli davranışlardandır. Çocuk olsun, yetişkin bir birey olsun fark etmeksizin bu tarz sağlığı bozan alışkanlıklara dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü beslenme alışkanlığı kişinin sağlık standardını oluşturmaktadır. Sağlık konusunda titiz davranan pek çok insanın düzenli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığı bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme konusunda yapılacak şey hiçbir şey yememek değil faydalı gıdalardan dengeli ve yeterli beslenmektir. Beslenmede aşırıya kaçmak obezite gibi sorunlara yol açarken, yeterli beslenmemek de pek çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.
Bir bireyin sağlıklı beslenmesi için mutlaka sabah kahvaltısı alışkanlığı kazanması gerekmektedir. Ayrıca kahvaltıda tüketeceği gıdalar arasında peynir, yumurta gibi besleyici ürünlerin yer alması şarttır. Çocuk ve gençlerde sağlıklı beslenme için günlük süt içiminin yanında et ve et ürünlerine ağırlık verilmesi de gerekmektedir. Her yaştan insanın balık konusunda da hassas davranması sağlıklı beslenme için en önemli katkılardandır. Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak zannedildiği kadar zor değildir. Fakat bu konuda bireyin bilinçli hareket etmesi gerekir. Diğer türlü iradesine hakim olamayıp abur cubur konusunda kendisini frenleyemeyen bir bireyin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması çok da beklenilen bir durum değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir