Salkım Tipi Baş Ağrısı ve Tedavisi

Salkım Tipi Baş Ağrısı Nedir ?

Özellikle stresli ve yoğun iş dönemlerinde sık sık baş ağrısı çektiğimiz doğrudur. Stres ve yoğunluk dışında ağrısı 15 20 gün boyunca devam eden Salkım Tipi baş ağrısı, baş ağrılarının en şiddetlilerinden biridir. Doktorların yaptığı açıklamaya göre salkım tipi baş ağrısının sebebi beyinde bulunan Hidroksitriptamin’in aşırı salgılanılmasındandır. Salkım tipi baş ağrısı Normal şartlarda yılda iki üç defa görülebilir. Hasta bu şiddetli baş ağrısının başlayacağını daha önceden sezebilmektedir. Salkım Tipi baş ağrısı bir saat kadar sürebilir.

Salkım Tipi Baş Ağrısı ve Rüya

Salkım tipi baş ağrısının bir özelliği de rüyanızın tam ortasında belirmesidir. Genelde baş ağrısı çeken hastalarda bulunan uyku apnesi oksijen eksikliğine bağlı olarak Salkım tipi baş ağrısını şiddetlendirmektedir. Salkım tipi baş ağrısı normal baş ağrılarına oranla insanın psikolojik ve sosyal yaşamına ciddi derecede etkilemektedir. Sık sık uyku düzensizliği yapar ve gece şiddetli baş ağrısıyla uyandırabilir.

Salkım Tipi Baş Ağrısı ve Tedavisi

Öncelikle tavsiye olarak mutlaka doktorunuza başvurun. Salkım Tipi baş ağrısı hastalığının tedavisi için bol bol oksijen alın. Salkım tipi baş ağrısına sebep olabilecek alkol, sigara, damar genişletici ilaçlar ve yemeklere katılan katkı maddelerinden uzak durun. Bol ışık alan ve parlak beyaz renkli göz alıcı ortamlardan uzak durun. Fazla gürültülü ortamlardan kaçının. Açık havada her sabah yürüyüş yapmanız tavsiye olunur. Ayrıca stresi hayatımızdan tamamen uzaklaştırın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir