Sezeryan Ağrısı ve Tedavisi

Sezeryan Nedir ?

Sezeryan normal doğumun mümkün olmadığı sırada bir diğer doğum yöntemidir. Uygulanan yöntem karın bölgesi üzerinde gerçekleşir. Gerekli anestezi verildiğinde doğum yapan anne herhangi bir ağrıya maruz kalmaz ve dilediği zaman doğumunu izleyebilir.

Sezeryan Sonrası Ağrı

Her ameliyatta olduğu gibi Sezeryan ameliyatından sonra da ağrılar olabilir. Sezeryan sonrası yaşanan ağrının sebebi cilt ve karın bölgesinin kesilmesinden kaynaklanır. Sezeryan ameliyatından sonra yaşanan ağrı normal şartlarda ilk 4 saat için geçerlidir. Normal doğumdan sonra olduğu gibi sezeryan doğumdan sonra da kanama yaşanır. Aynı zamanda rahimde kasılma meydana geleceği için doğal olarak ağrıya yol açacaktır.

Sezeryan Ağrısı Tedavisi

Sezeryan sonrası görülen baş ağrısından dolayı Iyi bir dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır bunun yanında bol bol sıvı tüketmek ve kafein içeren içeceklerden tüketmeniz baş ağrısını önleyecektir. Hastanın kontrolü altında gerçekleşmesi mümkün olan bir tedavi yöntemi de bağlı olduğu cihazın butonuna basarak vücuduna ağrı kesici ilaç salgılamasıdır. Anestezi katateri olarak bilinen bu cihaz sezeryan doğum sonrası hastanın vücudundan çıkarılmaz. Sezeryan doğum gerçekleştikten 7-8 saat sonra anne ayağa kalkıp yürüyebilir. Yürüme sırasında karın bölgesinde küçük kramplar görülmesi normaldir. Anne taburcu olduktan sonra doktorun evde kullanması için verdiği ilaçları kullanması ağrıları büyük ölçüde önleyecektir. Bazı doktorlar doğum sonrası oluşabilecek diğer rahatsızlıkları yok etmek amacıyla emar filmi isteyebilir. Bu sayede beyindeki olası ağrıların tedavisi daha hızlı gerçekleşecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir