Sıtma ve Tedavisi

Sıtma Nedir ?

Genellikle dişi sivrisinekler de bulunan parazitlerin, sivrisineklerin insanları ısırmasından sonra bulaştırdığı parazitlerden dolayı ateş titreme ve mide bulantısı gibi şikayetleri olan sağlıksız koşullarda yaygın olarak belirlenen bir hastalıktır.

Sıtma Nedenleri

Dişi sivrisinek ısırdıktan sonra bulaştırdığı bu parazit sıtmaya neden olur. Bu sivrisinek sıcak ve nemli yerlerde yaşar. Bulaştırmış olduğu bu parazitin bulaştırdığı sıtma hastalığının şiddeti farklılık gösterebilir.

Sıtmanın Belirtileri

Yüksek ateş ve şiddetli nöbet bunun başında gelir. Bu dönemde hastalar yorgun ve halsiz görülürler. Diğer bir belirtisi ise kansızlıktır. Giderek şiddetini yükselten bu ateş aşırı derecede baş ağrısına neden olur. Titremeler ve nöbetler şiddetini arttırır. Hastanın şiddetli davranışları dikkat çeker ve nabız hızlanarak sıtma belirtisini gösterir. Sıtmanın ileriki durumlarında dalak ve karaciğer organlarında büyüme görülür. Dalak aşırı derecede büyümeye devam ederse iç kanama meydana gelir.

Sıtma Tedavisi

Sıtmanın tedavisi Basit ilaç yolu ile halledilebilir Bu ilacı aile hekiminden ve sağlık ocaklarından temin edebilirsiniz. Sıtma hastalığının ilaç tedavisi ile sağlıklı sonuca varılabilir. Sıtma tedavisinde kullanılan ilaç “klorokin” olduğu için Bazı bölgelerde bağışıklık kazanmış parazitleri de yok edecektir. Sıtmanın yaygın olduğu bölgelere seyahat edecek olursanız mutlaka daha önceden araştırma yapıp “klorokin” içerikli sıtma ilacınızı yanınızda götürmeyi unutmayın. Bunlar dışında ilaç tedavisinin yanında bol bol sıvı tüketerek dinlenmeniz de fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir