Sünnet Ağrısı ve Tedavisi

Sünnetin Faydaları

Sünnetin faydalarından bahsedecek olursak; İdrar yolu iltihabını büyük ölçüde azaltır. Kapalı pipi derisine nazaran açık sünnetli derisi hijyenik bakımından da büyük avantaj sağlıyor. İleriki yaşlarda açık derili/sünnetli bireyin erken boşalma probleminin az görülmesi de faydaları arasında yer alıyor.

Sünnet Hangi Yaşlarda Yapılmalıdır

Çocuk yaşlarda yara kapanması daha çabuk olduğundan dolayı erken yaştan yapılması tavsiye olunur. Bebek yaşta yapılırsa eğer ilerki dönemlerde psikolojik bozulmalara engel olunabilir. Pipide damarlanma çok olmadığı için erken yaşta yapılması ekstra tavsiyedir.

Sünnet Ağrısı Tedavisi

Sünnet esnasında yapılan lokal anesteziden dolayı pipisinin çevresinde şişme durumları gözlenebilir. Ancak bu durum kendiliğinden geçecektir. İlk gün çocuk aşırı fiziksel hareketlerden kaçınmalı ve tuvalette kendini fazla zorlamamalıdır. Aynı zamanda ilk gün çocuk rahat ve esnek çamaşır giyerse daha sağlıklı olacaktır. Yaranın iyileşme süreci çocuktan çocuğa değişmektedir. Yaranın temiz bir şekilde korunmasına dikkat edin. Yapılan dikiş kendiliğinden eriyen bir ip yapısına sahip olduğu için herhangi bir çıkartma işleminde bulunmayın. Zamanla dikiş kendiliğinden düşecektir. Sünnetten 3 gün sonra çocuk ılık sabunlu su ile banyo yaptırılmalıdır. Bu banyo yara için çok faydalıdır. Sünnetten sonra kanama olabilir. Bu durum aşırıya kaçarsa en yakın hastaneye başvurunuz. Çocuk tamamen İyileştikten sonra sünnetli bölgesinin sık sık yıkanılması gerektiği öğretilmelidir. Sünnet sonrası ateş gibi rahatsızlıklar olmaz. Antibiyotik kullanımı hakkında yazmak gerekirse pek kullanmak gerekmez. Ancak iltihabik durumlar meydana geldiği taktirde doktorunuz zaten reçetenize yazacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir